O nás

Psala se osmdesátá léta, každodenní módou mládeže se staly vycpávky v ramenou, mrkváče nebo legíny vyrobené převážně ze silonu, trendem v panelákovém bydlení bylo umakartové koupelnové jádro, šedé linoleum a unifikovaná linka v kuchyni, děti sdružené do Pionýrské organizace SSM nacházely vyžití především při hře o céčka a neexistoval bulvár nebo svobodný časopis, nýbrž jen Rudé právo a Svobodné slovo, které nebylo až tak úplně svobodné. A právě začátky těchto let daly v Příbrami vzniku pálkovací hře s americkými kořeny, na našem území ne příliš známému a totalitním režimem zapovězenému sportu softball.

Zpočátku se této hře v našem městě věnovalo jen pár nadšenců z řad zejména studentů, postupem času však zájem vzrostl natolik, že bylo v roce 1983 založeno sportovní sdružení se zvláštním názvem Tělovýchovná jednota AMASOMA Příbram. Okolo názvu se vedly dlouhé debaty, ale vzhledem k tomu, že se malá skupina hráčů stále považovala za amatéry, složilo se jméno klubu z prvních písmen slov „AMAtérský SOftballový MAnčaft“. Jako hřiště tehdy posloužily např. škvárové plochy na Spartaku, vojenské hřiště v areálu VÚ Brod nebo areál Litavka za nynější Marilou a naprosto běžným vybavením byly molitanové mety potažené podomácku ušitým potahem.

V polovině osmdesátých let však došlo ke zlomu a na úplném okraji Příbrami získala jednota pozemek a mohla se pustit do výstavby vlastního sportoviště. V letech 1986 až 1989 bylo vybudováno na tehdejší poměry největší softballové hřiště v Čechách, které navíc jako jediné v Evropě splňovalo běžné standardy pro tuto hru.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se softballu v Příbrami věnovala více jak 100 členná skupina mužů, žen a dětí a už se tak úplně nejednalo o amatérské hráče, nýbrž o jednotlivá družstva, která plnila přední příčky v různých skupinách soutěží v rámci České softballové asociace. Na přelomu tisíciletí se družstvo mužů z oblastní soutěže vyšplhalo na několik let do druhé nejvyšší ligy a v letech 2009 až 2010 pak ještě reprezentovalo město v extralize. Kromě toho si jednota dokázala vypěstovat ve svých řadách i několik hráčů, kteří se stali oporami českého národního týmu.

V současné době je herně aktivní zejména družstvo mužů, které si vlastními silami zajišťuje následovníky z řad kadetů. V každém roce probíhají minimálně dvě kola náboru nových mladých hráčů a hráček a jednota se snaží o znovuzaložení družstva žen či juniorek, které by připravila na hru v nejvyšších soutěžích.

Díky dlouhodobé absenci základního sociálního zázemí, které je citelné právě při přípravě mládeže, se pustilo vedení jednoty do záchrany sportoviště a hledá cestu, jak získat finanční prostředky pro realizaci již vypracovaného projektu pro nové funkční využití svých pozemků. Základní myšlenkou je zpřístupnění areálu široké veřejnosti pro volnočasové sportovní aktivity a služba obyvatelům přilehlého domu s pečovatelskou službou ve smyslu výstavby přírodního relaxačního cvičiště a sauny společně se sociálním zázemím jak pro sportovce, tak právě pro seniory. Jak zástupci jednoty pochodí s žádostí o pomoc a udržení tohoto jedinečného sportu v Příbrami u vedení města a Středočeského kraje, ukáží až následující období.

Video Compromysh Amasoma Příbram